Zmiany…

Jan Sporek styczeń 21, 2018

Moje pierwsze oceny były nieco osobiste, choćby z racji tego, że z kilkoma ministrami łączą mnie relacje typu “znajomy”, “kolega”. Nie zdecydowałem się pisać na gorąco, bo to nigdy nie jest dobre, ale po przeczytaniu mnóstwa materiałów dotyczących przeszłości, dotyczących sprawności politycznej interesujących mnie osób, ich zasług, determinacji, i efektów już wykonanej pracy mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zmiany mi się nie podobają.
Zacznę od tego, że już usunięcie Beaty Szydło było dla mnie mimo wszystko wstrząsem i, choć deklarowałem zaufanie do Mateusza Morawieckiego, to jednak uważam, że jego miejsce najwłaściwiej ulokowane było tam, gdzie był. Beata Szydło była dla mnie rodzajem symbolu: Matka Polka, broniąca polskiego status quo. Ona miała swój styl, ogromny respekt, spokój i wiedziała, czego chce dla Polski. Podobnie, jak nie potrafię sobie wytłumaczyć (a nigdy nie było to wytłumaczone), dlaczego Beata Szydło musiała odejść, tak też nie potrafię zrozumieć, dlaczego zdymisjonowano Antoniego Macierewicza, dlaczego w jego miejsce nominowano, Błaszczaka, a miejsce Błaszczaka zajął Joachim  Brudziński? To są moje podstawowe wątpliwości, gdybym miał to nazwać “dobrymi zmianami”. Wiem, że Macierewicz ma mnóstwo przeciwników. U mnie też ma parę rzeczy “za uszami”. ale ostatecznie chodzi o Polskę. A głównymi “grzechami” Antoniego była lustracja w 1992, rozwiązanie WSI, odmowa zakupu “karakali” od Francuzów i śledztwo smoleńskie. Do tego dochodzi reforma armii, pogłębienie sojuszu z USA i NATO. Jaki dorobek ma jego następca…?
Natomiast sposób, w jaki przeprowadzono tę zmianę budzi ogromny niepokój. Dlaczego?
Dlatego, że od wielu miesięcy słyszymy, że musi być zmieniona konstytucja. Wiadomo jest, że Kwaśniewski ułożył tę Ustawę Zasadniczą tak, aby Wałęsa, jako prezydent nie miał właściwie nic do powiedzenia. Nie spodziewał się, że sam zostanie prezydentem. Ale to już nieistotne. Wygląda na to, że ktoś już “majstruje” przy Ustawie Zasadniczej, bo skąd nagle tak znaczący wpływ Andrzeja Dudy na te ostatnie zmiany? Nie jest tajemnicą, że Macierewicz musiał odejść wyłącznie na żądanie PAD. Jak to się stało, że “poszedł” na to Jarosław Kaczyński? No, chyba, że już teraz zadecydował, że Andrzej Duda, nie wygra następnych wyborów…? Ale, jeśli w następnych wygra inny kandydat PiS, wówczas uznam J. Kaczyńskiego za geniusza politycznego, któremu Churchill, De Gaulle, Roosevelt, czy inni, wielcy nie byliby godni “wiązać rzemyków u jego sandałów”.
Ale, Panowie,  nie jest to eleganckie wymieniać ministrów i nie wytłumaczyć wyborcom, dlaczego zostali wymienieni.
Wybraliśmy Andrzeja Dudę na prezydenta. Teraz bardzo chciałbym, żeby, albo on, albo Jarosław Kaczyński, albo Mateusz Morawiecki wytłumaczyli, co nagrzeszył Antoni Macierewicz. Za grzechy wymienione wyżej, za determinację w służbie Ojczyźnie, za nieprzejednaną wolę wyczyszczenia Polski z komunistycznych śmieci, w normalnym kraju raczej się ludzi nie zwalnia… Więc…? A przy okazji: Panie Prezydencie, kiedy ujawni Pan aneks do raportu z likwidacji WSI? Zobowiązuje Pana do tego ustawa. Komorowski kpił ze wszystkiego, ale właśnie Pan miał być jego przeciwieństwem…
Mam, (chyba uzasadnione) obawy, czy przedstawiciele NATO i USA, którzy przez dwa lata rozmawiali z A. Macierewiczem, którzy widzieli jego zaangażowanie, poważnie potraktują teraz Mariusza Błaszczaka. Czy im wytłumaczono, dlaczego Macierewicz musiał odejść?
Panie Prezydencie, Panie Premierze, Panie Prezesie - mam bardzo konkretny zarzut: od dwóch lat nie potraficie usunąć HGW, a usunęliście człowieka, którego usunięć nie powinniście. Jeśli rzeczywiście było tak, jak powiedziała p. Mazurek, że wpływ na tę decyzję miał PAD, to zaczynam się zastanawiać, czy nie jest on “koniem trojańskim” w PiS, w Pałacu, w Sejmie? Ale czyim? Opcji jest kilka.
I jeszcze jedno: niedawno dowiedzieliśmy się, że na odnowienie cmentarza żydowskiego przekazano z MKiDN 100 milionów złotych. Teraz dowiadujemy się, że będzie inwestycja zwana “muzeum chasydyzmu”. Dla porównania: na dziedzictwo kulturalne polskich Kresów Wschodnich wyasygnowano… 10 mln, czyli dziesięć razy mniej. A, czy w Jerozolimie powstanie muzeum polskości? Polacy zrobili dla żydów znacznie więcej, niż żydzi dla Polaków.
I ostatnia sprawa:
Panie Prezydencie, Panie Premierze, Panie Prezesie: jaka będzie reakcja Polskiego rządu, Prezydenta, Parlamentu i Senatu na ustawę JUST - Justice for Uncompensated Survivors Today, czyli “sprawiedliwość dla ocalonych, którym nie zadośćuczyniono?
Dziwne, że nie mówi o tym nikt z obozu rządzącego, jako też i nikt z totalnej opozycji.
Tak, jakby panowie i panie nie czytali, nie słyszeli, nie wiedzą,
Są takie trzy małpki: jedna zasłania oczy, druga uszy, a trzecia usta. A przypomnę po raz kolejny: TA USTAWA MOŻE POŁOŻYĆ NA KOLANA POLSKIE FINANSE I TO NA DŁUGIE LATA.
I jeszcze raz pytam: gdzie jest Kongres Polonii Amerykańskiej, gdzie jest ta specjalna Światowa Rada Polonijna, z “wybitnymi” osobistościami Polonii z całego świata, gdzie jest ta nowa organizacja polonijna, pod wodzą Stanisława Śliwowskiego, hucznie zawiązana w Waszyngtonie, gdzie jest Rosowski i Solidarni 2010, gdzie są Kluby Gazety Polskiej, gdzie jest Niezależna.pl i Tomasz Sakiewicz, gdzie Ryszard Kapuściński, Paweł Piekarczyk, Antoniaki? Chętnie przychodziliście na organizowane przeze mnie manifestacje w obronie Polski, żeby “błysnąć” na podium, ale też wszyscy przyłożyliście swoje, “szlachetne rączki” do rozwalenia Klubów w Nowym Jorku i Filadelfii i zakładacie nowe organizacje; byle tylko być prezesem, zastępcą, byle napisali w gazetach, powiedzieli w telewizji, a potem poprosimy polski senat o granty. Dadzą, bo nie mają pojęcia, że nic tu nie robimy. Takie proste.

1 Komentarz do “Zmiany…”

  1. Grzegorz- 21 stycznia 2018 o 12:45 po południu

    Tak trzymać, panie Januszu. Nic dodać, nic ująć.

Trackback URI | Comments RSS

Zostaw Komentarz