Zmiany Banków

Jan Sporek listopad 4, 2011

5 listopada - Dzień Zmiany Banków - Bank Transfer Day
Mówiąc prostym językiem jest to dzień protestu przeciwko wyzyskowi. Duże banki są duże, czyli bogate nie dlatego, że tak genialnie gospodarują pieniędzmi składanymi w nich przez społeczeństwa, ale dlatego, że ciemiężą swoich klientów coraz to nowymi opłatami za różne usługi. Energiczna przedsiębiorczyni z Kalifornii, Kristen Christian wypromowała ideę protestu przeciwko tym praktykom wielkich banków, a protest ten polega na przenoszeniu swoich oszczędności z dużych banków do małych, lokalnych lub do unii kredytowych. I powinno to nastąpić do dnia 5 listopada br. Zarówno małe, lokalne banki, jak i unie kredytowe znane są z tego, że dbają o swoich klientów i niezwykle intensywnie wspomagają lokalną społeczność
W wyniku takiego protestu zwykli obywatele mają szansę przeciwstawić się ciągle rosnącym opłatom, pobieranym przez bogate banki korporacyjne.  5 listopada przypada rocznica spisku prochowego w Anglii, który stał się symbolem obywatelskiego sprzeciwu skierowanego przeciwko opresji ze strony możnych władców. Kilkunastu spiskowców umieściło 36 beczek z prochem pod parlamentem brytyjskim planując, że eksplozja zabije zarówno parlamentarzystów - bogatą burżuazję, jak i samego króla. Było to w roku 1605. Zamach się nie udał, spiskowcy zostali powieszeni i poćwiartowani, ale pozostała pamięć i idea. Może nie udał się ten zamach, bo był siłową odpowiedzią na niesprawiedliwość. Dzień Zmiany Banków jest protestem pokojowym i pewnie dlatego będzie sukcesem. Duże banki, jak ognia boją się utraty klientów, ale jednocześnie nie mają skrupułów, aby tych swoich klientów wyzyskiwać. Bank of America oraz inne instytucje finansowe, opublikowały plany wprowadzenia wysokich opłat za używanie bądź posiadanie kart debetowych. Jest to szczególnie oburzające zważywszy, że dla większości użytkowników karty debetowe są niezbędnym źródłem dostępu do ich kont oraz oszczędności. Banki korporacyjne, takie jak Bank of America, Wells Fargo czy JP Morgan Chase, wprowadziły takie opłaty w odpowiedzi na ustanowione prawo ograniczające wysokość opłat rozliczeniowych do 21 centów za każdą transakcję. Przed wprowadzeniem ustawowych limitów, banki te pobierały opłatę średnio w wysokości 44-47 centów za transakcję. Jak wynika z raportów finansowych tychże instytucji, nawet nie biorąc pod uwagę nowo wprowadzonych opłat, ich zyski z transakcji dokonywanych przez klientów przy pomocy kart debetowych wynoszą od 2,6 do 5 miliardów USD.
Ostra reakcja klientów spowodowała, że w piątek, 28 października, niektóre duże banki ogłosiły swoją decyzję o zaniechaniu pobierania wspomnianych opłat. Ta zmiana decyzji jeszcze bardziej podkreśla ich obawę, że mogą stracić klientów na rzecz mniejszych, tańszych unii kredytowych i małych, lokalnych banków, które naprawdę troszczą się o lokalne społeczności, zmagające się z trudną sytuacją gospodarczą.

Nasza, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zdecydowanie popiera zasadę, że instytucje finansowe nie powinny wykorzystywać swoich klientów. Przypomnę naszym obecnym i potencjalnym Członkom, że celem P-SFUK jest dostarczanie przystępnych cenowo usług, mając przede wszystkim na względzie dobro Członków Naszej Unii:

 • P-SFUK nie pobiera opłat za posiadanie kont czekowych.
 • nasze Karty Debetowe VISA® są bezpłatne, co daje nam dodatkową przewagę nad bankami.
 • w dniu 15 listopada br. P-SFUK dołączy do sieci StarSF / Allpoint, co pozwoli posiadaczom Kart Debetowych P-SFUK na bezpłatne wybieranie gotówki w ponad 40 tys. bankomatów na terenie Stanów Zjednoczonych.
 • Członkowie P-SFUK nie będą wydawać ciężko zarobionych pieniędzy na wysokie opłaty dla wielkich banków korporacyjnych. Dlatego zachęcamy wszystkich do otwarcia konta w Naszej Unii do dnia 5 listopada br. i zapoznania się z zaletami unii kredytowych!

Jak zostać Członkiem Naszej Unii?

 • Wystarczy tylko parę kliknięć w naszym Oddziale Online na www.NaszaUnia.com
 • Można to zrobic w każdym oddziale P-SFUK. Adresy oddziałów i dodatkowe informacje pod 1-800-297-2181 lub na stronie internetowej www.NaszaUnia.com

Zostań Członkiem Naszej Unii już dziś!

PSFUK, pod kierownictwem nowego Dyrektora Wykonawczego, Oskara Mielczarka wydaje się być na bardzo dobrej drodze do pełnego rozwoju i na pewno będzie nadal konsenkwentnie wspierać środowisko polonijne; zarówno organizacje społeczne, jak i młodzież, dla której finansowe wsparcie jest jednym z naszych głównych celów. Młodzież, to nasza nadzieja na przyszłość i stąd apel, aby zgłaszali się do nas studenci kończący studia na kierunkach finansowo-biznesowych.
Mam wielką nadzieję, że dręczeni wysokimi opłatami w bankach korporacyjnych, ciężko na swoje pieniądze pracujący Rodacy przeniosą swoje oszczędności do Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i zrobią to jeszcze do najbliższej soboty włącznie. W dodatku, jak głoszą plakaty w Unii, P-SFUK zaprasza również w tę jutrzejszą sobotę, 5 listopada do swoich oddziałów na kawę i polskie ciastka.
Pamiętajmy, że jednym z ważnych, a kto wie, czy nie najważniejszym wektorem obecnego kryzysu finansowego na świecie, za który płacą zwykli ludzie są właśnie wielkie banki korporacyjne. Chcę Państwa poinformować, że w piątek, 4 listopada, w telewizji US Polsat przeprowadzę szeroką rozmowę z panią Edytą Martulą, zastępcą dyrektora PSFUK.

Komentarze do “Zmiany Banków”

 1. Mis z okienka- 30 listopada 2011 o 5:38 po południu

  Pozwole sobie przekopiowac dialogi, ktore byly kilka rubryk nizej. Mysle, ze sa ciekawe i zainicjuja dyskusje na temat bylego przewodniczacego Krzysztofa M, ktory pociaga z tylnego szeregu za sznurki, jego szemranych przyjaciol i nowej pani Chairman. Chcialbym zobaczyc te jej dyplomy z nauk politycznych (z Polski) i z psychologii z NYU. Sprzedawczyni perfum imponuje swoim wyksztalceniem.

  # Eva- 30 października 2011 o 11:03 po południu
  Panie Sporek,
  od miesiecy oraz tygodni Pana strona jest ……………
  taka, jak jej wlasciciel.
  Deklarowal Pan, ze w Unii dyrektorem bedzie 1 (jeden) rok. Czy ma Pan honor? , czy tez ma Pan problemy z matematyka? podobnie jak Pana (byly) przelozony RD Unii ( pomimo tytulu Dr. nauk… nie wiadomo jakich z Moskwy).
  Gratuluje beznadziejnosci.

  # Czytelnik (i to regularny)- 31 października 2011 o 5:00 po południu
  O ile pamietam, to P. Janusz mowil, ze bedzie jedna kadencje. Nie ma w Unii opcji, ze dyrektor rezygnuje po jednym roku. Ma Pani mylne informacje. Osobiscie teksty P. Janusza bardzo mi sie podobaja. Jest w nich zawsze puenta, albo cos, co prowokuje do myslenia. Pani Ewa ma jakis inny problem: bezmyslna krytyka i ublizanie. A Pani cos pisze oprocz krytyki?
  Czytelnik (i to regularny)

  # LO- 31 października 2011 o 5:05 po południu
  Krotki, ale jakze gleboki tekst. Sytuacja z codziennosci. Zawsze nam sie wydaje, ze mamy wieksze problemy, niz inni. Dziekuje. Panie Januszu, prosze sie nie dac zwariowac Evom. Juz sam fakt, ze przez V…, szkoda, ze nie Ava. Nie ma co gadac.
  LO

  # Mis z okienka- 23 listopada 2011 o 1:29 po południu
  Doktor, o ktorym Pan wspomina robil dokotorat u prof. Longina Pastusiaka (zarejestrowanego jako TW).
  Doktor faktycznie ksztalcil sie przez rok w Moskwie. Jego teczka nia zostala ujawniona bo byl agentem w WSI podleglych bezposrednio Moskwie.
  Kadencja dyrektorska trwa trzy lata, choc mysle, ze ludzie tacy jak p. Janusz powinni zasiadac jak najdluszej. Skoro nie przeszkadza nam Matyszczyk. ktory jest tam, od 15 lat i Baumgarter (specjalistka od wszystkiego) ktora zasiada w radzie od 10 lat, to dajcie spokoj Sporkowi.
  Mis z okienka

  # Myslacy- 23 listopada 2011 o 2:32 po południu
  Szanowny Misu z okienka, - mam nadzieje, ze masz na mysli “doktora” z minionej epoki, kiedy Unia byla wylacznie na Greenpoint Avenue i o ktorym pisze “Ava”, a nie Pan Janusz. Rzeczywiscie byl w naszej Unii taki menadzer, z tytulem doktora nauk….politycznych. Zreszta sprytny, bo oddal Unie do sadu i z naszych pieniedzy zarzad pod wodza p. Matyszczyka zaplacila mu 100 tysiecy!! Ale o tym nowa pani szefowa rady dyrektorow nigdy nie wspomni, bo…
  Szkoda gadac. Jestem zniesmaczony spotkaniem 19 listopada, na ktorym byly milicjant z PRL-u zadal, aby mu pokazac kontrakt CEO. To strasznie obniza wiarygodnosc nasze Unii. Odnioslem wrazenie, ze cale to spotkanie bylo ustawka przeciwko p. Mielczarkowi. Sa chyba w obecnej radzie spore sily, ktore tesknia za poprzednim CEO, co nie daj Boze, aby sie spelnilo.
  Myslacy

 2. Mis z okienka- 01 grudnia 2011 o 2:40 po południu

  Bo to jest tak, ze wiekszosc obecnej rady dyrektorow, ma gleboko gdzies wyniki fanansowe unii i to czy zarzadza nia wyksztalcony i rozsadny specjaista od finansow, czy taki chlopek - roztropek jakiego mielismy niedawno. Ale wiekszosciowa grupa w radzie woli chlopka - roztropka niz fachowca, ktory chce wyprowadzic unie z glebokiej zapasci na prosta.
  No i to jest ten problem, ktory ma sklepowa sprzedajaca do niedawna perfumy i nasz zasiedzialy od kilkunastu lat w radzie dyrektorow specjalista od podatkow, ktory zamierza do konca zycia zyrowac na unii i grupie jego naiwnych poplecznikow w stylu milicjanta z PRL i znanego adwokata, ktory przed lat. zasiadal w radzie, ale musial z niej zrezygnowac, bo grunt mu sie zaczal palic pod nogami.

 3. Katarzyna- 01 grudnia 2011 o 7:07 po południu

  Panie Myslacy
  wspomnienia wspomnieniami mozemy takze wspominac jak nie tak dawno Polonia na Greenpointcie zyla pelnia tradycji, kultury polskiej, ambitnych rodakow robiacych kariere w Nowym Jorku, wzbogaconych kwitnacych polskich businessow.
  No a co teraz, mamy Policjanta Luczaja ktory snuje sie po salonach polskiego konsulatu. Mamy Madam Chairman w naszej unii, ktora robi szokujaca furore, czy ta pani Buccino, czy Wierzbowska, utalentowana dziennikarka gazety z polnocy. Nawet wszechstronnie poinoformowana pani Baumgartner, ktora dzieli sie wiedza o wszystkim i uswiadamia cierpliwych a tak bardzo niedowartosciowanych rodakow od Chicagowa do Greenpointu. No i te doksztalcania, doprowadzily do tego ze jest jak jest.
  Dziekujmy latwowiernym mieszkancom Greenpointu ktorzy po raz kolejny dali sie nabrac na lep przebieglych a doswiadczonych w manewrowaniu propaganda narodu ktory glosuje. No bo ci co madrzy nie glosuja, widza lepiej, nie dadza sie nabrac. Wiec mamy na co zasluzylismy.
  Kasia

  PS. WESOLYCH SWIAT

Trackback URI | Comments RSS

Zostaw Komentarz