Archiwum: czerwiec, 2011

Obok zebrania w CPS

Jan Sporek czerwiec 27, 2011

“Obok”, bo nie wziąłem w nim udziału. Ale po kolei.  Procesja Bożego Ciała, w największej parafii, jaką jest parafia Św. St. Kostki zakończyła się o 13:30 i nawet ksiądz z tejże parafii zdążył, aby odmówić modlitwę na rozpoczęcie zebrania. Przyszedłem nieco spóźniony, bo wstąpiwszy po procesji do mojej szkoły odebrałem telefon z Polski i dość długo rozmawiałem o możliwościach zaprezentowania w Nowym Jorku II-go Koncertu Fortepianowego, Wojciecha Kilara. Czytaj Dalej »

Komu służy Super Express?

Jan Sporek czerwiec 25, 2011

Pewnego razu, wielki filozof starożytnej Grecji, Sokrates spotkał swojego znajomego.
-Sokratesie -zapytał znajmomy - czy ty wiesz, co właśnie usłyszałem o jednym z twoich studentów?
-Zaczekaj chwilę - przerwał mu Sokrates - zanim mi to powiesz chciałbym, abyś przeszedł pewien test. Nazywa się testem “potrójnego filtru”.
-Potrójny filtr - zapytał znajomy ?
-Dokładnie - kontynuował Sokrates. Zanim powiesz coś o moim studencie, spróbujmy przefiltrować to, co chcesz mi powiedzieć. Pierwszy filtr, to “filtr prawdy” . Czy upewniłeś się, że to co słyszałeś o moim studencie jest w 100% prawdziwe?
-No nie, właściwie to tylko to słyszałem…
-Dobrze, czyli nie wiesz, czy to jest prawda, czy fałsz… Przejdźmy zatem do filtru drugiego, “filtru dobroci”. Czy to, co chcesz mi powiedzieć jest czymś dobrym?
-Raczej nie, właściwie to coś przeciwnego.
-Czyli chcesz mi powiedzieć o nim coś złego, nie wiedząc nawet, czy to jest prawda !
Mężczyzna potrząsnął ramionami z zawstydzeniem a Sokrates kontynuował:
-Nadal możesz pomyślnie zdać ten test, bo mamy trzeci filtr, “filtr użyteczności”. Czy to, co chcesz mi powiedzieć o moim studencie jest dla mnie użyteczne?
-Nie specjalnie,  zareplikował znajomy.
-Zatem - podsumował Sokrates - jeżeli chcesz mi powiedzieć coś, o czym nie wiesz, czy jest prawdziwe, ani dobre, ani też użyteczne dla mnie, to po co mi to w ogóle chcesz powiedziec?
Mężczyzna poczuł porażkę i zażenowanie. To jest powód, dla którego Sokrates był uważany za najwybitniejszego filozofa i darzony był i nadal jest, tak wielkim szacunkiem. Czytaj Dalej »

Dumna historia Polski

Jan Sporek czerwiec 13, 2011

“Czyż są dzieje piękniejsze, niż Twoje?” - pisał Jan Lechoń Czytaj Dalej »

Pogrzeb polonijnych mediów

Jan Sporek czerwiec 1, 2011

Nie pierwszy raz alarmuję, że w nowojorskiej Polonii dzieje się źle. Ale to jest głos wołającego na bezludziu, albo rzucanie grochem w ścianę. Czy sprzedaż Nowego Dziennika wyjdzie tej gazecie na dobre pokaże czas. Czy wyjdzie na dobre polonijnej społeczności…? Czytaj Dalej »

Z wizą, czy bez wizy?

Jan Sporek czerwiec 1, 2011

Konkretów nie było. Obama był i odleciał. Ponoć ze wszystkich prezydentów USA bajdurzących o bezwizowym ruchu między Polską, a Stanami, on bajdurzył “najkonkretniej’”. Czytaj Dalej »