Archiwum: wrzesień, 2010

Kim są wrogowie Polski…?

Jan Sporek wrzesień 23, 2010

Oświadczenia prokuratorów wojskowych opublikowane w Wiadomościach i Tele Ekspressie, w dniu 23 września, 2010 nasuwa nieodparcie potrzebę złożenia  do prokuratury doniesienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na okłamaniu posłów, rodzin Ofiar katastrofy smoleńskiej i społeczeństwa, co prowadziło do zlekceważenia procedur śledczych oraz wprowadziło przekonanie, że ze strony rosyjskiej wszystko było absolutnie uczciwe i zgodne z obowiązującymi przepisami. Czytaj Dalej »

Dzień niespodzianek

Jan Sporek wrzesień 21, 2010

Informacje z Polski (Tele Express, Wiadomości), artykuł w New York Times i audycja w NPR - National Public Radio - USA. Trzy źródła informacji zaskoczyły mnie kompletnie i wszystkie trzy na plus. Czytaj Dalej »

Ranczo Copiague

Jan Sporek wrzesień 18, 2010

Przyjechałem, zobaczyłem…nie mogę wyjść z podziwu. Młodzież gremialnie dopuszczona do głosu. Nie tylko w przemówieniach, ale w organizacji i prowadzeniu całej imprezy pn: „Miss Polonia of Copiague”. Czytaj Dalej »

Sprawdzian

Jan Sporek wrzesień 16, 2010

Akhmed Zakayev, premier Czeczenii na uchodźctwie jest ścigany listem gończym, wystawionym przez Rosję dziesięć lat temu. Został z zarzutów oczyszczony przez sądy Danii i Wielkiej Brytanii. Był w Polsce od tego czasu kilkakrotnie i problemów nie było. Czytaj Dalej »

Nezgrany duet

Jan Sporek wrzesień 10, 2010

Dwugłos o propozycji PiSu, aby nałożyć podatek na instytucje finansowe, głównie banki: Czytaj Dalej »

Pamięć

Jan Sporek wrzesień 7, 2010

Jak długo trwać będzie pamięć o Ofiarach smoleńskiej katastrofy? Czy zasnuje ją woal czasu, czy zniknie za wstydliwym uczuciem wyśmiewanych pamiętających i o pamięć wołających, czy też zatruje ją agresja nienawidzących pamięci? A może zniknie za wyrzutami sumienia rządzących, czy może wreszcie rozpłynie się w coraz bardziej obojętnym na patriotyczny etos społeczeństwie, przedkładającym ”święty spokój” nad dociekanie prawdy; przedkładającym „byle mnie było dobrze” nad losy kraju; losy tych, którzy nie załapali się na koniukturę; tych, których skrzywdził egoizm rządzących, egoizm wyniesionych na barkach robotników, działaczy Solidarności. Czytaj Dalej »

List otwarty do KPA

Jan Sporek wrzesień 1, 2010

List otwarty do Kongresu Polonii Amerykańskiej: Zarząd Główny w Chicago i Zarząd Oddziału Nowojorskiego (Downstate Division).
Niniejszym informuję że choć czuję się niezwykle zaszczycony i wzruszony decyzją zarządu nowojorskiego oddziału KPA (Downstate Division), przyznaniem mi Honorowego Wyróżnienia, to jednak odmawiam przyjęcia tego wyróżnienia, którego nadanie mi planowane jest na jesiennym bankiecie Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Z całym szacunkiem dla Pana Franka Milewskiego, Przewodniczącego oddziału nowojorskiegon nie mogę jednak zaakceptować wyróżnienia z ramienia organizacji, która dotąd nie ogłosiła swojego stanowiska względem katastrofy pod Smoleńskiem, jak też i polityki obecnie rządzącej Administracji USA względem Polski i tragedii smoleńskiej. Brak reakcji KPA na najtragiczniejszą katastrofę, jaka dotknęła Polskę i polską politykę po II Wojnie Światowej, brak reakcji na kpinę, jaką urządza z tej tragedii polski rząd, jak również brak reakcji na to, co dzieje się w Polsce względem Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, oraz fakt, że amerykański kongresmen występuje o powołanie międzynarodowej komisji śledczej, a najbardziej do tego upoważniona i desygnowana organizacja polonijna milczy, nie zezwalają mi na przyjęcie wspomnianego „wyróżnienia”, bo byłoby to akceptacją braku działania w tych kwestiach organizacji, która winna być wiodącą, a nie przemilczajacą to wszystko, co dzieje się TAM i TU.
Ponadto nie mogę akceptować wyróżnienia przez organizację, która przez wiele lat nie potrafi podjąć decyzji na temat lustracji Polonii, czy chociażby osób mających wysokie funkcje w KPA.
Z poważaniem, Janusz Sporek