Archiwum: wrzesień, 2008

Uderz w stół a…nogi zaczną wierzgać

Jan Sporek wrzesień 29, 2008

Mogłem się spodziewać, że ktoś odpowie, czy w ogóle zareaguje na artykuł “Kongres, czy Regres Polonii Amerykańskiej”. Nie spodziewałem się jednak, że odpowiedź będzie tak nieprawdopodobnie niepodobna do jakiejkolwiek odpowiedzi. Nie traktuję tego zatem, jako odpowiedź, a jedynie jako reakcję. I to reakcję prymi…Zresztą oceńcie Państwo sami. Poniżej list Stanley’a Trojaniaka, Dyrektora Krajowego KPA, New Jersey -wydział północny wysłany do ponad czterdziestu adresatów, tylko…nie do mnie: Czytaj Dalej »

Wałęsa-olbrzym na gumowych nogach

Jan Sporek wrzesień 19, 2008

Lech Wałęsa mógł mieć pomniki we wszystkich miastach, w których zakłady pracy zaangażowane były w strajki okresu Solidarności. Mógł, ale nie ma. W zamian za to stał się problemem dzielącym Polaków na jego zwolenników i przeciwników. Zobaczmy, jak niesamowitej metamorfozie ulegli jedni i drudzy; zwolennicy i przeciwnicy. Czytaj Dalej »

Kon-gres, czy Re-gres Polonii Amerykańskiej?

Jan Sporek wrzesień 18, 2008

Pytałem kilka razy: “Dokąd zmierza Kongres Polonii Amerykańskiej?” Teraz chyba wiem. Niedawno napisałem o skandalicznych obradach Zjazdu KPA w Phoenix, Arizona (”Quo vadis Kongresie Polonii Amerykańskie” - czerwiec, 2008). Fortuna kołem się toczy, a historia lubi się powtarzać. Przysłów mamy do licha i trochę i choć są ponoć mądrocią narodów, mamy to w…gdzieś. Czytaj Dalej »

Tym, co jeszcze wierzą…

Jan Sporek wrzesień 18, 2008

-Maj, 2008: w płomiennym wystąpieniu premier RP Donald Tusk zaklinał, że głodne dzieci to wstyd; polskie dzieci będą nakarmione w szkołach. I co? Żaden terenowy urząd nie otrzymał najmniejszej nawet, najprostszej dyrektywy, jak to zrobić, aby szkoły otrzymały fundusze na dokarmianie dzieci. Dyrektorzy szkół zgłaszają, że nagminnie występują przypadki niedożywionych dzieci, z bólami głowy, osłabieniem. Czytaj Dalej »

Tomasz Lis - kpina, czy fachowość?

Jan Sporek wrzesień 13, 2008

Programy z cyklu “Tomasz Lis na żywo” nigdy specjalnie mi się nie podobały, choćby dlatego, że prowadzący ma nieuleczalne ciągoty do zapraszania postkomunistów i tak ustawia program, że wszystko koncentruje się na mentorstwie takich ludzi, jak Urban, Kwaśniewski, czy ostatnio Niesiołowski. Poniedziałkowy program, z 8-ego września był wręcz niesmaczny. Czytaj Dalej »

Miecz Damoklesa

Jan Sporek wrzesień 11, 2008

  • Miecz Damoklesa - groźba wisząca nad człowiekiem beztrosko używającym przyjemności życia.
    Etymologia: - Dionizjos Starszy, tyran Syrakuz (405-367 p.n.e.), aby unaocznić swój los Damoklesowi, pochlebcy, który nazywał go najszczęśliwszym ze śmiertelników, pozwolił mu zasiąść przy swym stole biesiadnym, nad głową Damoklesa zawiesić kazał jednak ostry miecz na końskim włosie.
    Tyle encyklopedyczna formułka. A rzeczywistość? Czasy współczesne? Czytaj Dalej »

  • Nieudolność za pieniądze podatników

    Jan Sporek wrzesień 5, 2008

    Donald Tusk nie jest przywódcą, to jest jasne, jak słońce, żeby nie powiedzieć, jak “słońce Peru”. Kiedy trzeba zabrać głos w sprawach naprawdę ważnych, jego nie ma. Jest zawsze o jeden krok z tyłu za innymi. W sprawie Gruzji rodacy, z którymi miałem możność prowadzenia krótkich dyskusji (nie było szans na dłuższe, bo zaczynały się wyzwiska, epitety, a przede wszystkim wychodził na jaw niski poziom oczytania i wiedzy politycznej), kpili z z postawy Prezydenta w Tbilisi. Czytaj Dalej »