Euro – Wybory 2
Jan Sporek 26 kwietnia, 2014
Cykl, który rozpocząłem wczorajszym wpisem, pt: “Euro-Wybory” ma na celu uświadomienie nam wszystkim – Wyborcom, jak działała koalicja PO-PSL; jakie zagrożenia wiszą nad Polską, jeśli ta skorumpowana i przestępcza sitwa będzie nadal u władzy; jak niszczony był nasz kraj pod wzniosłymi hasłami rozwoju, niezależności, suwerenności, gospodarności, uczciwości i tej, osławionej “miłości” z czasów kampanii wyborczej sprzed ponad siedmiu lat.
Polska nie ma nic do zaproponowania nie tylko młodym ludziom, którzy wyjechali “za chlebem”, ale i tym młodym, którzy zostali w kraju. Nie ma też nic do zaproponowania starym obywatelom. Rządząca koalicja, jak i poprzednie rządy SLD umiejętnie wybroniła oprawców z czasów komuny, zabezpieczyła im dostatnie życie, a obecne wybory do euro-parlamentu nie są niczym innym, jak zabezpieczeniem sobie i swoim dostatnich pensji i emerytur z Brukselii. Polska tych panów nie interesuje. Oto ciąg dalszy “Skutków działania opresyjnych rządów koalicji PO-PSL”.
Po Finansach publicznych i gospodarce czas na Infrastrukturę. Proszę uważnie czytać, bo w niektóre rzeczy trudno uwierzyć.
Infrastruktura
· Brak adekwatnych efektów przy budowie autostrad wobec gigantycznych i nieuzasadnionych wydatków na ten cel.
· Nadmiernie wysokie koszty budowy dróg i autostrad (średnia kosztów budowy 1 km autostrady w Polsce wynosi 9,6 mln euro, w Niemczech 8,24 mln euro, na Litwie 4 mln euro).
· Doprowadzenie do upadku wielu firm branży budowlanej (w 2012 roku upadło 259 firm, w 2013 roku – 241 firm).
· Znaczący spadek zatrudnienia w branży budowlanej – o ok. 140-150 tys. etatów, czyli o 13%.
· Spadek produkcji w branży budowlanej, zwłaszcza w inwestycjach infrastrukturalnych (w 2013 roku spadek ten sięgnął 40%).
· Zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego na 42 mld zł wg. danych na październik 2013 roku. Planowane zadłużenie na rok 2014 to aż 50 mld zł.
· Wprowadzenie systemu opłat elektronicznych ViaToll powodującego znaczne obciążenie finansowe dla firm transportowych.
· Likwidacja linii kolejowych (planowano likwidację nawet 4000 km linii kolejowych, z przewidzianych do wyłączenia z ruchu 90 odcinków wytypowanych przez PKP PLK zostało zlikwidowanych już 21 odcinków linii kolejowych).
· Prywatyzacja wielu dworców kolejowych i likwidacja co najmniej 130 stacji I przystanków PKP.
· Przesuwanie w czasie decyzji o budowie obwodnic kilkunastu polskich miast (Olsztyn, Suwałki, Inowrocław, Pułtusk, Pomiechówek, Jarocin, Góra Kalwaria, Kołbiel, Ostrów Wielkopolski, Niemodlin, Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Wąchock,
Tomaszów Lubelski, Dąbrowa Tarnowska, Zabierzów).
· Pozbawienie podwykonawców możliwości odzyskania należnych pieniędzy od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za wykonane prace przy budowie dróg (tylko część z nich otrzymała należne pieniądze).
· Likwidacja infrastruktury „Polski powiatowej” (linie PKS, połączenia kolejowe, małe szkoły, sądy rejonowe, biblioteki, placówki pocztowe, posterunki policji).
· Wykluczenie młodych mieszkańców znacznych obszarów Polski z programu „Mieszkanie dla Młodych” – zakup nowego mieszkania przy wsparciu tego programu został ograniczony praktycznie do dużych miast.
· Blokowanie regulacji prawnych w zakresie instalowania farm wiatrowych. Ich bliska w stosunku do zabudowań lokalizacja na znacznych obszarach Polski naraża mieszkańców na utratę zdrowia, powoduje spadek wartości nieruchomości oraz niszczy walory krajobrazowe.
· Zawieszenie projektu kolei dużych prędkości oraz dramatycznie niskie wykorzystanie środków europejskich na inwestycje kolejowe (Polska będzie musiała dokonać zwrotu części funduszy) przy ogromnych potrzebach pilnych remontów oraz budowy nowych linii kolejowych.
· Zakup drogich, niefunkcjonalnych i nieprzydatnych pociągów Pendolino oraz samolotów Dreamliner.
· Niewykorzystanie przez rząd unijnych środków na budowę sieci szybkiego internetu, co ogranicza dostęp obywateli do internetu.
· Likwidacja znacznej części urzędów i placówek Poczty Polskiej, co utrudnia obywatelom dostęp do usług pocztowych.
· Zlecenie obsługi przesyłek sądów i prokuratury niekompetentnej prywatnej firmie, co powoduje chaos w obiegu korespondencji, wywołuje oburzenie obywateli i podważa ich zaufanie do państwa.
· Niszczenie polskiego przemysłu stoczniowego przez nieprawidłowy nadzór właścicielski, brak odpowiednich działań w sprawie udzielenia stoczniom pomocy publicznej i pełna nieprawidłowości sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie.
· Wielomiesięczne opóźnienia w budowie gazoportu powodujące wzrost kosztów jego budowy oraz konieczność renegocjacji warunków kontraktu z Katarem. Do tej pory nie ma w Polsce strategii wykorzystania ciekłego gazu ziemnego (LNG – Liquefied Natural Gas).