Archiwum: Kategoria 'Polonia'

Ciepłe słówka też mogą zaboleć…,

Jan Sporek marzec 14, 2019

A wystarczy mówić prawdę.
Muszę zacząć od zacytowania siebie samego z mojego poprzedniego artykułu: ”Czytam i oczom nie wierzę, a i rozum nie pojmuje”. Czytaj Dalej »

Pomnik, a Polonia i Polska

Jan Sporek grudzień 23, 2018

Drodzy Czytelnicy; wydarzenie opisane poniżej staje się jednym z tych, w historii Polonii amerykańskiej, które mogą być porównywalne tylko z takimi, jak włączenie Polski do NATO. Czytaj Dalej »

Marek Probosz – Raporty Rotmistrza Pileckiego

Jan Sporek listopad 16, 2018

14 listopada, 2018 zapamiętam, jako dzień dwóch, wspaniałych wydarzeń; Spektakl o Rotmistrzu Pileckim, w wykonaniu znakomitego aktora, Marka Probosza, w ramach Festiwalu Solowego w Theater Row, przy 42 Ulicy i koncert w Carnegie Hall, zatytułowany „Głosy gór”, anonsowany, jako „wydarzenie roku”. Czytaj Dalej »

Polityczno-turystyczna Unia Kredytowa

Jan Sporek październik 17, 2018

Myślę, że tak “dobrze”, to jeszcze w naszej Unii Kredytowej nie było; W lecie Singapur - dyrektorzy z osobami towarzyszącymi na światowy zlot unii kredytowych. Inne unie wysyłają po dwóch, trzech delegatów, w większości indywidualnie, ale nasza rada dyrektorów wysyła komplet, z “dokompletem”, czyli osobą towarzyszącą. Czytaj Dalej »

Dyplomacja, czy dyplomatolstwo?

Jan Sporek październik 8, 2018

Najważniejszym miejscem Parady Pulaskiego, na Piątej Alei, w Nowym Jorku jest trybuna do VIP-ów, ale i każdego, i kupi sobie wejściówkę za 25 dolarów.  Miejsca dla VIP-ów zarezerwowano na poziomie asfaltu (poziom zbliżony do poziomu IQ niektórych VIP-ów), Czytaj Dalej »

Platta do Senatu, czyli:

Jan Sporek wrzesień 23, 2018

Dlaczego, jedyny, polonijny kandydat do wyborów senackich stanu Nowy Jork przegrał i kto się z tego cieszy?

Mecenas Sławomir Platta, - przez jednych kochany, szanowany, przez innych nienawidzony i wręcz tępiony - był jedynym kandydatem polonijnej społeczności w  Metropolii Nowojorskiej, który odważył się startować w wyborach do senatu stanu Nowy Jork. Czytaj Dalej »

Unia Kredytowa w białych rękawiczkach…

Jan Sporek sierpień 23, 2018

Dzisiaj, 22 sierpnia, 2018 roku członkowie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej otrzymali wysłane dwa dni temu listy informujące o “Specjalnym Zebraniu”, nakazanym przez sąd kilka miesięcy temu. Czytaj Dalej »

Pomnik… niezgody

Jan Sporek sierpień 14, 2018

Przerażające jest, jakie charaktery ujawniają się przy okazji tak ważnego dla Polonii wydarzenia, jakim było dzisiejsze zwycięstwo w kwestii uznania przez urzędnika miejskiego, Jersey City, wystarczającej ilości podpisów pod petycją referendalną. Czytaj Dalej »

Dalej »