Wybory w Unii, 2016

Jan Sporek kwiecień 29, 2016

Nie o Europejską, a o naszą, Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową chodzi. Instytucję, która ma wspaniałych pracowników, ale fatalny zarząd. Czytaj dalej »

Coś cicho… o Unii Kredytowej

Jan Sporek marzec 15, 2016

To jeden z komentarzy pod poniższym artykułem. Ale teraz nie wiem, czy dotyczy Oskarów, czy sytuacji w Unii Kredytowej? Sądzę, że właśnie o Unię chodzi, więc rozwinąłem ten komentarz w tytule. Paradoks ściga paradoks. Szef rady dyrektorów, Krzysztof Matyszczyk wybiera ludzi do tzw. Komisji Nominacyjnej, na której przewodniczącą mianuje Marzenę Wierzbowską, która jest aktualnym członkiem rady dyrektorów, a więc podlega Matyszczykowi, a, żeby było śmiesznie, to Krzysztof Matyszczyk jest kandydatem, ponieważ kończy mu się kolejna już (szósta, albo siódma, - pogubiłem się), kadencja w radzie dyrektorów (taki “wieczny dyrektor”). Śmieszności temu faktowi dodaje również to, że inna, kandydująca, Małgorzata Wądołowska, też zasiada obecnie w radzie i też kończy się jej kadencja. Czy Wierzbowska, jako przewodnicząca Komisji Nominacyjnej zagłosowałaby przeciwko kandydaturze szefa, albo koleżanki? Pytanie retoryczne. Komisja pod wodzą Wierzbowskiej, to czysta kpina z Członków ciułających pieniądze w Unii, która w nagrodę daje nam od 0.00% do 0.08%. Tak gospodarzą obecne władze naszej Unii. Dwóch prawników na etatach i ponad 700 tysięcy wydane na porady. Nikt nie wie, ile kosztowały wyprawy do Australii i innych ciepłych krajów. W radzie mamy “dyrektorów” mówiących sześcioma (podobno) językami, notorycznie niepotrafiących sklecić zdania w języku angielskim i niemających kompletnie nic do powiedzenia podczas obrad. Sąd nakazał zwołać zebranie specjalne, ale rada (jak trybunał konstytucyjny, przeciw Sejmowi w Polsce), ma gdzieś postanowienia sądu i takiego zebrania nie zwołuje. A nie zwołuje wyłącznie dlatego, że są wnioski o usunięcie kilku dyrektorów z tej rady, która w zamian ogłosiła natomiast, że zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbędzie się na … Staten Island. A tam niewielka Polonia, zaś dojazd z Greenpointu, to koszty benzyny, plus 15 zielonych za most (Verrazano Bridge). Zebranie odbywać się będzie dokładnie w czasie, gdy Związek Śpiewaków Polskich będzie miał swoją, doroczną konwencję.

A co widzimy w gazetach? Otóż zalewają nas zdjęcia Małgosi Wądołowskiej towarzyszące wywiadowi o stypendiach (właśnie w poprzednim artykule napisałem, jaki to paradoks, te stypendia). Małgosia jest fotogeniczna i wypada świetnie, ale to jest reklama kandydatki. Kto za to płaci? Sami sobie odpowiedzcie.

Znam kilkoro dyrektorów jeszcze z czasów, kiedy sam byłem członkiem rady i niestety, waliłem głową w mur. ALe bardzo żałuję i ubolewam nad faktem, że jedyny w tym gronie, godny zaufania dyrektor, kończy swoją kadencję i postanowił nie walić już głową w mur, co jest o tyle wytłumaczalne, że jak się jest jedynym przeciwko dziesięciu, to głowa może roboleć. Myślę tu o Zygmuncie Staszewskim. Należą mu się jednak podziękowania, za to, że wytrzymał trzy lata. Mnie, kiedy tam byłem udało się tylko doprowadzić do likwidacji tzw. “Secret shoppers”, którzy psuli krew paniom i panom z okienek i zza biurek. Zwykli donosiciele, których Unia opłacała pieniędzmi Członków; doprowadzić do wypłat dywidend i to w istotnych kwotach (nigdy tego już nie powtórzono). Udało mi się też nie polecieć za bocianami, ani w zimie, ani w lecie i udało mi się przez trzy lata wydać nieco ponad 300 dolarów społecznych pieniędzy z dyrektorskiej karty kredytowej, co - w zestawieniu z dyrektorami pokrywającymi sobie przejazdy na wyciągach narciarskich w Aspen, Colorado, czy innych kolacyjek dla znajomych, pod płaszczykiem “spotkań biznesowych” i wydatkach zbliżonych do maksimum na karcie, czyli 10 tysięcy, spowodowało, że w statystykach NCUA zostałem zapisany, jako najbardziej oszczędny dyrektor tamtej kadencji (2009 - 2012). Orderów z tego nie ma, ale jest czyste sumienie i spokój w patrzeniu w oczy tym, którzy w Unii składają swoje oszczędności.

Osobiście, na pewno nie oddam głosu na Krzysztofa Matyszczyka, bo uważam, że nie robi on nic dobrego dla naszej Unii. Ponadto usunąłbym z etatowych stanowisk tych ludzi, którzy byt wiele kosztują, a zbyt mało dobrego przynoszą… (wystarczy dokładniejsza analiza wydatków i każdy będzie wiedział kogo nowa rada (od maja) powinna zwolnić.

W następnym artykule zestawienia wyników finansowych naszej Unii z Unią Ukraińską.

 

 

 

“…And the Oscar goes to…?”

Jan Sporek marzec 3, 2016

Nudno, jak u cioci na urodzinach w latach 50-tych, politycznie zaś, jak za McCarthy’ego, dziesięć lat wcześniej. Nie wiem, czego Chris Rock najadł się przed wejściem na scenę, ale jego dowcipy o “białości” tegorocznych Oskarów były co najmniej żenujące. Czytaj dalej »

Czas, jak…miotła

Jan Sporek luty 22, 2016

Będzie o Wałęsie i trochę o konsulacie.

“wszystko jest kwestią czasu”, powiedział ktoś mądry. Ktoś inny ukuł powiedzenie, “czas pokaże”, jest jeszcze “czas, to pieniądz”, “czas, jak rzeka”, no i jest też “cza sie napić”; taka chyba byłaby pisownia byłego prezydenta RP, którego, niestety bieg czasu dopadł dość boleśnie (to od imienia Bolek). Czytaj dalej »

List otwarty do Senatorów USA

Jan Sporek luty 16, 2016


Honorary

Senators of the United States

John McCain III

Ben Cardin

Richard Durbin                                                                                      New York, February 15, 2016

Dear Senators:

     I am a producer of classical music concerts and a promoter of classical artists cooperating with prestigious venues such as Carnegie Hall, Lincoln Center, St. Patrick’s Cathedral, just to name a few; formerly General Music Director of the Polish Singers Alliance of America and Canada. I have owned and run Music Education Center for the last 25 years and I currently work with two Polish choruses in New York and Philadelphia.

     As a citizen of the United States with Polish origins and almost thirty years of hard work for the Polish-American community in New York, I would like to ask you all: “What kind of democracy do you preach?”

     Senator McCain, in 2008 I voted for you believing that as the President you will defend democracy and the Constitution and now I see that you attack the newly and very democratically elected government of Poland.

Your letter to the Prime Minister of Poland proves three things:

1 – You have no idea what happened in Poland in the fall of 2015 (lawfully and democratically elected new Polish Government).

2 - You have no idea what was happening in Poland within the last eight years.

3 - You are being manipulated by people of KOD (The Committee for the Defense of Democracy), which is one of the most paranoid organizations. If there was no democracy in Poland, those people would not be allowed to protest on the streets and would be arrested and repressed. Nothing like that happens to them. So, what they are actually defending…?

     Senators, I want to put it very simple:  If you did not react to what the former government did about the Constitutional Tribunal in June 2015, you should not lecture Madam Prime Minister, Beata Szydło about democracy; if you did not do anything regarding the Smolensk Crash investigation, you should leave Poland’s Government alone and let it do what it should do.

     I deeply believe that you will withdraw your letter and will not interfere with the actions of the lawfully and democratically elected Polish Government, whose aim is to realize all the promises given to “The People” during the election campaign.

Respectfully,

Jan Sporek

Founder and Director of Music Education Center

Founder of Ruch Prawicowy (Right-Wing Movement) in N. Y.

www.sporek.com

*********************************************************

Szanowni Panowie Senatorzy

John Sidney McCain III

Ben Cardin

Richard Durbin                                                                                      Nowy Jork, 15 lutego, 2016

 

Drodzy Panie Senatorzy

 

            Jestem producentem koncertów muzyki klasycznej i promotorem artystów klasycznych w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall, Lincoln Center, Katedra Św. Patryka, że wymienię tylko kilka. Byłem Generalnym Dyrygentem Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce i Kanadzie. 25 lat temu założyłem i do dziś prowadzę Music Education Center.

Jako obywatel USA, który od prawie 30 lat prowadzi aktywną i wytężoną działalność kulturalną wśród społeczności polsko-amerykańskiej w Nowym Jorku, chciałbym Panów zapytać, jakiego rodzaju demokrację Panowie wyznajecie?

Senatorze McCain in 2008 roku, gdy był Pan kandydatem na Prezydenta USA, oddałem na Pana mój głos, mając nadzieję, że będzie Pan bronił demokracji i Konstytucji, a teraz widzę, że atakuje Pan legalnie i demokratycznie wybrany rząd w Polsce.

List Panów udowadnia trzy rzeczy:

1 – Nie mają Panowie żadnego rozeznania, co się stało w Polsce jesienią, 2015 roku. (demokratycznie i w poszanowaniu prawa wybrano nowy rząd).

2 – Nie mają Panowie żadnego rozeznania, co się działo w Polsce przez ostatnie osiem lat.

3 – Jesteście, Panowie manipulowani przez ludzi z KOD, - jednej z najbardziej paranoidalnych organizacji. Jeśli w Polsce nie byłoby demokracji, to ci ludzie nie mieliby prawa demonstrować na ulicach; byliby aresztowani i represjonowani. Nic takiego się im nie dzieje. Więc czego oni właściwie bronią…?

            Szanowni Senatorzy, chcę wyrazić to jak najprościej:

-Jeśli nie reagowaliście Panowie na to, co poprzedni rząd zrobił z Trybunałem Konstytucyjnym w czerwcu, 2015 roku, to nie powinniście teraz pouczać Pani Premier, Beaty Szydło na temat demokracji;

- Jeśli nie reagowaliście Panowie na to, co działo się ze śledztwem dot. Katastrofy Smoleńskiej, to powinniście zostawić polski rząd w spokoju i pozwolić mu robić to, co robić powinien i zamierza.

            Głęboko wierzę, że wycofają Panowie Ich list i nie będą się wtrącać w działania legalnie i demokratycznie wybranego rządu, pozwalając mu realizować przedwyborcze obietnice, które złożył Polakom w czasie kampanii wyborczej.

Z szacunkiem

Jan Sporek

Założyciel i dyrektor Music Education Center

Założyciel Ruchu Prawicowego w Nowym Jorku

www.sporek.com


 Czekali 8 lat…,

Jan Sporek luty 6, 2016

żeby na jednej konferencji prasowej zrobić z siebie idiotów. Czytaj dalej »

Śmieszne, głupie i żałosne

Jan Sporek luty 5, 2016

Opozycja w Polsce sięga szczytów głupoty. Komentarze polityków PO i innych frakcji (Nowoczesna, na ten przykład) dają popis absolutnej indolencji politycznej. Oczywiście wszystko podyktowane jest wściekłością, z powodu przegranych wyborów, ale, żeby aż tak odbierało to rozum, to naprawdę trudne do wytłumaczenia. Czytaj dalej »

Donisiciele - zdrajcy

Jan Sporek styczeń 23, 2016

No, cóż, nie można ich nazwać inaczej. Panowie Schetyna, Petru, Lewandowski i im podobni, w tym niestety mój dawny kolega Jan Olbrycht, są po prostu zdrajcami. Jest takie stare powiedzenie: “na matkę i ojczyznę się nie donosi”. Donieśli.

Europa spłukała im ich zdradzieckie, fałszywe łby, ale pozostaje pytanie: co oni jeszcze robią w Polsce? Powinni wyjechać. Jak najszybciej i jak najdalej. Czytaj dalej »

Dalej »