Archiwum: Kategoria 'Muzyka'

Wiedeń, Sowy, Mozart, Sobieski i…Carmen

Jan Sporek lipiec 30, 2016

Uwielbiam przeżywać wydarzenia, które nigdy nie były w moich planach. A jeszcze, gdy są miłe, sympatyczne i pożyteczne, to szczęście jest już naprawdę pełne. Czytaj Dalej »

Profesor Józef Świder nie żyje

Jan Sporek czerwiec 2, 2014

Wspomnienie.

23 maja, 2014, w szpitalu, w Katowicach, zmarł kolejny wielki twórca Śląska, -Profesor, Józef Świder. Czytaj Dalej »

Wojciech Kilar - Epitafium

Jan Sporek grudzień 29, 2013

Niedziela, 29 grudnia, 2013.

O 4:15 intensywnie dzwoni moja komórka. Boję się takich telefonów, 10 kwietnia, 2010 roku o tej samej porze obudził mnie telefon od mojego przyjaciela: “zginął Prezydent Kaczyński” -…. Czytaj Dalej »

Epitafium dla Czesława Freunda

Jan Sporek wrzesień 18, 2013

Wielki, cichy, skromny.

Już nie usłyszę Jego spokojnego, ale jakże radosnego głosu: “Witaj, przyjacielu”. Tak właśnie zawsze witał się ze mną na “Skypie”. Odszedł jeden z największych Rybniczan, jeden z najwybitniejszych dyrygentów chóralnych i największych ludzi, jakich znałem. Czytaj Dalej »

Opole -znak czasu (ów)…?

Jan Sporek czerwiec 23, 2013

Musiałem trochę odczekać, żeby sprawdzić, co też zostało w mojej pamięci: piosenki, wykonawcy, czy tylko jakieś śliczne solistki? No i już wiem: nie została ani jedna piosenka, z żadnego koncertu oprócz tego galowego, finałowego no, i tego z Marylą Rodowicz. Rację miał genialny Włodzimierz Korcz, kiedy spuentował, że “kiedyś się komponowało, teraz się produkuje”. Czytaj Dalej »

Tragedia po tragedii

Jan Sporek kwiecień 20, 2012

To, co rozpętało się teraz w Polsce, jest wielokrotnością dramatu, jaki rozegrał się 10 kwietnia, 2010 roku. Sfery rządzące tylko przez dni żałoby próbowały zachować ludzką twarz, a potem poleciało, jak kula śniegowa: Krzyż, motłoch, oszołomy, mądrzy Polacy, głupcy Polacy. Mądrzy, to ci, którzy wierzyli, wierzą i będą wierzyć rosyjskiemu śledztwu; głupcy, to ci, którzy temu nie wierzyli, którzy próbowali dojść do prawdy wszelkimi drogami. Czytaj Dalej »

Unia ma pecha

Jan Sporek kwiecień 17, 2012

Odpowiadam na komentarz Julianny do poprzedniego artykułu. Odnośnie kandydatów, to ja będę głosował na: Baumgartner, Grocheckiego i Żaka. Czytaj Dalej »

Polnijne Triduum

Jan Sporek kwiecień 6, 2012

Czwartek, 5 kwietnia, 2012 - rozpoczęło się Triduum, trzydniowy czas Wielkiego Postu i Męki Pańskiej.
Był to też ostatni dzień zbierania podpisów pod petycjami kandydatów do rady dyrektorów polonijnej unii kredytowej.
Zbierających podpisy atakują słownie samozwańczy obrońcy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej; wyzywają od złodziei, drani, kłamców…, ale nie mają żadnych dowodów. Czytaj Dalej »

Dalej »